Znak Zakładu Kartografii

Jacek Bernard Marciniak

dr inż.

Jacek Marciniak ukończył Wydział Fizyki Technicznej Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej w roku 2000 roku. Ukończył studia podyplomowe z zarządzanie projektami informatycznymi w Szkole Głównej Handlowej w 2007 roku. Stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia uzyskał w 2018 roku.

Od roku 2017 jest pracownikiem Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (Zakład Kartografii). Od roku 2015 prowadzi zajęcia dydaktyczne na kierunku geoinformatyka.

Posiada 20-letnie doświadczenie zawodowe związane z geoinformatyką i nawigacją, przetwarzaniem obrazu oraz sztuczną inteligencją. Przez 7 lat rozwijał technologię aplikacji nawigacyjnych i geoinformacyjnych w Polskim Przedsiębiorstwie Wydawnictw Kartograficznych S.A. jako programista, potem kierownik projektu, a następnie dyrektor działu. Był głównym architektem aplikacji nawigacyjnej Navigo, w szczególności projektantem modelu danych przestrzennych. Był odpowiedzialny za zespół realizujący prace badawczo-rozwojowe w zakresie nawigacji samochodowej, dedykowanych aplikacji mapowych dla komputerów PC oraz urządzeń mobilnych, serwerów map oraz komponentów GIS.

Przez 8 lat kierował zespołami w centrum badawczo-rozwojowym firmy Samsung Electronics w Warszawie. Realizował projekty we współpracy z ośrodkami w Anglii, Izraelu i Korei Południowej oraz z uczelniami w Polsce i Europie Środkowej. Pracował nad technologiami GNSS, w szczególności implementacją serwera i klienta A-GNSS. Stworzył zespoły prowadzące badania nad przetwarzaniem i rozpoznawaniem obrazu oraz nad usługami opartymi o znajomość pozycji (LBS). Rozwijał technologie wyznaczania pozycji w oparciu o sygnał Wi-Fi, a w szczególności ich zastosowanie wewnątrz budynku.