Znak Politechniki Warszawskiej

Prof. dr hab. inż. Katarzyna Sobolewska – Mikulska

Kierownik Zakładu Katastru i Gospodarki Nieruchomościami
pok 312 tel:  22 234 75 89
e-mail: katarzyna.sobolewska@pw.edu.pl

Katarzyna Sobolewska – Mikulska ukończyła studia wyższe na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. W 1996 r. w tej samej Uczelni uzyskała stopień doktora inżyniera za rozprawę doktorską pt. „Aspekty ekologiczne i krajobrazowe w przekształcaniu struktury przestrzennej obszarów wiejskich”, w której promotorem był prof. dr hab. inż. Wojciech Wilkowski, a następnie w 2010 r. na Uniwersytecie Warmińsko – Mazurskim  w Olsztynie stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie geodezji i kartografii, gdzie przedstawiła rozprawę habilitacyjną pt. „Metodyka rozwoju obszarów wiejskich z uwzględnieniem wybranych procedur geodezyjnych w aspekcie integracji z Unią Europejską”. Od tego czasu była zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Politechnice Warszawskiej.

Postanowieniem z dnia 6 lutego 2020 Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej uzyskała tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

Ukończyła studia podyplomowe z Wyceny nieruchomości i Zarządzania nieruchomościami w Politechnice Warszawskiej oraz Zarządzanie systemem badań i rozwoju w instytucjach naukowych zorganizowane przez Lubelską Szkołę Biznesu w ramach projektu Europejskiego Funduszu Społecznego i Kapitału Ludzkiego Narodowej Strategii Spójności.

Pełniła funkcję kierownika studiów podyplomowych Zarządzanie Nieruchomościami, a obecnie jest kierownikiem studiów podyplomowych Wycena nieruchomości. W latach 2005-2008 była prodziekanem ds. nauczania na Wydziale Geodezji i Kartografii PW, a obecnie pełni funkcje kierownika Studiów Doktoranckich oraz kierownika Zakładu Katastru i Gospodarki Nieruchomościami na Wydziale Geodezji i Kartografii PW.

Jej zainteresowania naukowe i badawcze można podzielić na trzy główne nurty tematyczne związane z:

  1. Problematyką geodezyjno-prawną w procesach gospodarki nieruchomościami.
  2. Rozwojem obszarów wiejskich z uwzględnieniem geodezyjnego procesu scaleń gruntów oraz rozwoju zrównoważonego i wielofunkcyjnego.
  3. Aspektami wyceny i zarządzania nieruchomościami oraz analiz rynku. 

Jest autorką i współautorką ponad 150 publikacji o zasięgu międzynarodowym i krajowym w tym 16 monografii w języku polskim i angielskim oraz 15 artykułów indeksowanych w bazie Web of Science. Monografia pt.„Problematyka geodezyjno-prawna w procesie ustalania stanu prawnego nieruchomości w Polsce” (współautor A. Cienciała) została uznana bestsellerem miesiąca marca 2018 r. miesięcznika „Geodeta” jako lider sprzedaży w Księgarni Geoforum. (2017 r.) i stanowi dowód zapotrzebowanie środowiska geodezyjnego na publikacje z tego zakresu.

Od 2012 r. do chwili obecnej pełni funkcję redaktora naukowego serii Monografii Naukowych Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej „Geodezja i Kartografia” wydawanych przez Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej.

Kierowała i brała udział w realizacji ponad 20 projektów z funduszów krajowych oraz 9 projektów europejskich.  Kierowała zespołami badawczymi  o różnej randze, w tym w projekcie finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oraz programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, grantami rektorskimi, dziekańskimi i badamiami własnymi.  Była autorką i współautorką licznych – ponad 30 opinii i ekspertyz w tym także dla sądów.

W latach 2003 - 2010 r., była Członkiem Sekcji Gospodarki Przestrzennej i Katastru Komitetu Geodezji PAN oraz sekretarzem naukowym tej Sekcji, a następnie w latach 2015 – 2019 była członkiem Komitetu Geodezji  Polskiej Akademii Nauk  Wydział IV Nauk Technicznych.

Od 2009 r. do chwili obecnej pełni funkcję Wiceprezesa Towarzystwa Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jest członkiem Towarzystwa Naukowego Nieruchomości oraz członkiem Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej ds. wyceny nieruchomości.

Brała udział w pracach międzynarodowych zespołów eksperckich m.in. w projekcie Public Private Partnership practice and experience in the Netherlands and Poland, co było wynikiem wizyty badawczej w Wageningen Uniwersity and Reasech Centre.

Obecnie jest liderem badawczego Konsorcjum Naukowego złożonego z 7 instytucji badawczo-naukowych  powołanego dla potrzeb realizacji projektu pt. „Możliwości wdrażania koncepcji Smart Village w województwie mazowieckim” . Prowadziła także cykle wykładów w uczelniach zagranicznych w tym w Mińsku na Białorusi i w Bari we Włoszech. Uczestniczyła w ponad 40 konferencjach międzynarodowych m.in. w USA, Hong Kongu, Wietnamie, Włoszech, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Egipcie, Grecji.

Jest inicjatorką powstania cyklu konferencji pt. Współczesne trendy w gospodarce nieruchomościami i katastrze, które stały się forum dyskusyjnym problemów związanych z gospodarką nieruchomościami i katastrem.

Za szczególny sukces, dający ogromną satysfakcję poczytuje sobie współprace z doktorantami - jest promotorem 4 zakończonych przewodów doktorskich i opiekunem 3 doktorantów oraz promotorem  ponad 100 prac magisterskich i 70 inżynierskich zakresu geodezji, w podanej tematyce badawczej związanej z gospodarka nieruchomościami.